|
Následující text popisuje chronologicky naši komunikaci se světovou plaveckou federací FINA ohledně případného uznání některých našich výkonů jako světových rekordů.
Text navazuje na článek dokumentující naše donquijotské jednání s Guinness World Records.
Naši snahu o navázání dialogu s FINA lze rozdělit do dvou etap. Prvopočátky spadají do léta 2015, kdy jsme se vzhledem k úplnému rozčarování z Guinness World Records rozhodli zahájit jednání s ČSPS jako podřízeným orgánem FINA. Druhá fáze startuje na jaře 2016 po půl roku trvající pasivitě ČSPS. Protože se nám ani po 8 letech nepodařilo dosáhnout registrace žádných našich výkonů v Guinnessově knize světových rekordů, česká plavecká federace mlčí, zbývá nám jediná organizace, která se zabývá registrací a evidencí výkonů v celosvětovém měřítku - totiž světová plavecká federace FINA. Problém ale je v tom, že FINA standardně uznává výkony vytvořené pouze na akcích pořádaných přímo pod záštitou FINA, což naše akce nejsou. Dokážeme najít společné řešení? Upřímně řečeno - příliš v to nevěříme, ale zkusit to musíme.
2015
Vzhledem ke skutečnosti, že FINA zaštiťuje jednotlivé národní plavecké svazy, chceme dodržovat "služební postup" a přednést FINA naše problémy pomocí české plavecké federace ČSPS. S tím by nám mohl být nápomocen dlouholetý činovník a rozhodčí p. František Štochl. Na podzim 2015 se na něho osobně obracíme s žádostí o zprostředkování naší záležitosti na ČSPS.
2016
Protože ani na jaře 2016 (prakticky po půl roce) nemáme od ČSPS žádnou reakci, doporučuje p. Štochl, abychom se obrátili přímo na sekretariát FINA, respektive konkrétně na výkonného ředitele p. Cornela Marculescu, jeho dlouholetého známého a kolegu.
18.4. odesíláme doporučeně na adresu sídla FINA v Lausane ve Švýcarsku přímo k rukám výkonného ředitele p. Cornela Marculescu pečlivě stylizovaný dopis. Na úvod (a především jako vysvětlení a naše uvedení) vyřizujeme srdečné pozdravy od p. Štochla. Vysvětlujeme, že p. Štochl nám pomáhal s komunikací s ČSPS a nyní nás odkázal přímo na něho. Obracíme se k němu tedy s několika dotazy ohledně vytrvalostního plavání. V dalším textu stručně charakterizujeme naše plavecké aktivity a neúspěšnou snahu o jejich uznání Guinness World Records jako světových rekordů. Jako příklad uvádíme český rekord naší nejmladší štafety s věkovým průměrem 10 let a 7 měsíců, který Guinness World Records zamítl z důvodu věku účastníků pod 16 let, přestože například ve vydání Guinnessovy knihy rekordů 1988 (Olympia, Praha ČR, 1990) je v kategorii dálkového plavání evidován výkon 14 h 37 min nejmladšího plavce, kteří překonal kanál La Manche ve věku 12 let a 53 dní.
Dále vysvětlujeme, že ani naše výkony založené na jednotlivých plaveckých způsobech nebyly uznány, jelikož Guinness World Records nerozděluje plavání podle plaveckých způsobů, což třeba prsa nebo motýla automaticky diskvalifikovává. Následně popisujeme naši snahu o uznání "Štafety 1000 km" jako nejdelší plavecké štafety na světě. Přestože neřešíme ani věk ani plavecký způsob a překonáváme naším výkonem rekord 601 km 180 m registrovaný 17.2.1987 pro tým 20 plavců (Guinnessova kniha rekordů 1988 -vydání: Olympia, Praha ČR, 1990), nebyli jsme opět akceptováni. Oficiální odpověď Guinness World Records vysvětluje, že tento výkon je "příliš specializovaný". Vysvětlujeme, že vzhledem k popsaným zkušenostem vidíme jedinou cestu - přímé kontaktování FINA. Objasňujeme, že s pomocí p. Štochla usilujeme o spolupráci s ČSPS. Bohužel od léta 2015 nemáme žádnou odpověď, takže p. Štochl doporučil kontaktovat přímo Vás (p. Cornela Marculescu), jakožto výkonného ředitele FINA a nejvyšší plaveckou instanci. V závěru uvádíme, že bychom byli potěšeni, kdyby FINA mohla registrovat naše výkony v 24 h a 100 km a 1000 km štafetách a na 50 km motýlem v jednotlivcích. Rádi bychom také získali případné hodnoty již registrovaných výkonů a samozřejmě podmínky a pravidla pro jejich uznání. Úslužně děkujeme za spolupráci a se srdečnými pozdravy se loučíme.
Chápeme, že FINA jakožto světová plavecká asociace má důležitější věci na práci než naše štafety, navíc se blíží olympiáda. Trpělivé tedy čekáme celé léto. Bohužel ani na podzim se nic neděje. Dostal se dopis vůbec do spraávných rukou? Snad se nebude opakovat situace jako s Guinness World Records...
1.11. odesíláme doporučeně (ale tentokrát s dodejkou) na adresu sídla FINA v Lausane ve Švýcarsku opět přímo k rukám výkonného ředitele p. Cornela Marculescu druhý dopis. Na úvod a jako naše představení vyřizujeme srdečné pozdravy od p. Štochla.
Vysvětlujeme, že se na něho obracíme s několika dotazy ohledně vytrvalostního plavání. Odvoláváme se na p. Štochla, který nám pomáhal s komunikací s ČSPS a na jehož radu jsme FINA zkusili kontaktovat již dopisem 11. dubna.
S odkazem na onen dopis v dalším textu stručně charakterizujeme naše plavecké aktivity a neúspěšnou snahu o jejich uznání Guinness World Records jako světových rekordů. Jako příklad uvádíme český rekord naší nejmladší štafety s věkovým průměrem 10 let a 7 měsíců, který Guinness World Records zamítl z důvodu věku účastníků pod 16 let, přestože například ve vydání Guinnessovy knihy rekordů 1988 (Olympia, Praha ČR, 1990) je v kategorii dálkového plavání evidován výkon 14 h 37 min nejmladšího plavce, kteří překonal kanál La Manche ve věku 12 let a 53 dní.
Dále popisujeme, že ani naše další výkony založené na jednotlivých plaveckých způsobech nebyly uznány, jelikož Guinness World Records nerozděluje plavání podle plaveckých způsobů, což třeba prsa nebo motýla jednoznačně znevýhodňuje. Dále objasňujeme naši snahu o uznání "Štafety 1000 km" jako nejdelší plavecké štafety na světě. Přestože neřešíme ani věk ani plavecký způsob a překonáváme naším výkonem rekord 601 km 180 m registrovaný 17.2.1987 pro tým 20 plavců (Guinnessova kniha rekordů 1988 -vydání: Olympia, Praha ČR, 1990), nebyli jsme opět úspěšní. Protože oficiální odpověď Guinness World Records vysvětluje, že tento výkon je "příliš specializovaný", vidíme jediné řešení v přímém kontaktování FINA. Popisujeme, že s pomocí p. Štochla usilujeme o spolupráci s ČSPS již od léta 2015. Protože stále nemáme žádnou odpověď, doporučil p. Štochl kontaktovat přímo Vás (p. Cornela Marculescu), jakožto výkonného ředitele FINA a nejvyšší plaveckou instanci.
V závěru uvádíme, že bychom byli velice potěšeni, kdyby FINA mohla registrovat naše výkony v 24 h a 100 km a 1000 km štafetách a na 50 km motýlem v jednotlivcích. Rádi bychom dále získali případné hodnoty již registrovaných výkonů a samozřejmě podmínky a pravidla pro jejich uznání. Zdvořile děkujeme za spolupráci a se srdečnými pozdravy se loučíme.
Dodejka České pošty nás ujišťuje, že dopis byl 8.11. skutečně doručen svému adresátovi. Bude se tentokrát něco dít?
Ale ano něco se skutečně děje! 11.11. dostáváme email od samotného výkonného ředitele FINA p. Cornela Marculescu. Ve stručnosti nám sděluje, že náš problém postoupil Technické komisi pro otevřenou vodu (Technical open water Swimming Committee). V příloze je orazítkovaná kopie našeho dopisu.
21.11. posíláme p.Cornelovi Marculescu slušné poděkování za zprávu a těšíme se na další vývoj situace...
8.3. přichází konečně odpověď. Samotný p. Marculescu vyjadřuje politování, že FINA bohužel nedisponuje pravidly pro akce, kterými se zabýváme. Přidává odkaz na úplné znění pravidel FINA.
Toto stanovisko jsme bohužel od FINA očekávali... FINA se zabývá svými vlastními aktivitami a je velice nepravděpodobné, že by svůj záběr rozšířila na ryze amaterské akce. Tím jsme bohužel vyčerpali další možnost na oficiální uznání našich výkonů.
22.3. ještě posíláme poděkování za informace a zároveň nabízíme případnou spolupráci, pokud by se FINA někdy rozhodla podobné aktivity zastřešovat. Zdůrazňujeme, že po podrobném prostudování podmínek FINA nevidíme zásadní rozpory s našimi aktivitami. Připomínáme, že i jiná sportovní odvětví jako například ski-cross a freestylové lyžování značně zvýšily publicitu a zájem veřejnosti o sjezdové lyžování. Narozdíl od klasického dálkového plavání na otevřené vodě nabízí vytrvalostní bazénové plavaní spoustu výhod. Bezpečnost, vyloučení vlivu počasí, zdravotní asistenceapod.) přesnost a průkaznost měření, transparentnost a snadná kontrola pravidel a blízký kontakt s aktéry může být zajímavý argument nejen pro samotné sportovce ale i pro diváky a sponzory. Plavání (tak jako i ostatní sporty) je v neustálém vývoji a FINA by mohla přispět vytvořením oficiálního prostředí pro nové atraktivní disciplíny. Na závěr diplomaticky ještě jednou připojujeme přátelské pozdravy p. Štochla.
|